.

Lektoři

Info o lektorech v českém znakovém jazyce, vždy pod jménem.

MUDr. Alena Večeřová Procházková


Psychiatrička a psychoterapeutka, lektorka a supervizorka. Pracuje s dospělými a dospívajícími v Praze. Zároveň působí jako ředitelka Skálova institutu – Institutu integrativní psychoterapie, který připravuje budoucí psychoterapeuty vést individuální i skupinovou psychoterapii. Aktivně se angažuje ve vzdělávání mediků a lékařů v psychosomatice. Má 3 již dospělé děti.


Přednáška v pátek:

Psychosomatika u dětí 

aneb co říká tělo dítěte


Úvodní vhled do tématu psychosomatiky u dětí. Rozvinutí psychosomatických symptomů je jedním z vývojově nejstarších obranných mechanizmů, které nám pomáhají zvládnout realitu, která je emočně nesnesitelná. Zejména ve chvílích, kdy nemáme moc zařídit změnu. Distribuce moci, emocí, nemoci a pomoci v rodinném systému, péče prostřednictvím kontroly a záměna moci a lásky. Témata, která jsou v pozadí rozvoje tělesných symptomů. Bio-psycho-sociální pohled na příznaky a jejich dopady na samotné dítě a rodinný systém. Je možné rozvoji příznaků předcházet?


Workshop č. 1 v pátek:

Moc a nemoc příznaků – 

rodiny, kde se daří symptomům


Rodiny, ve kterých se daří psychosomatickým příznakům, mívají určité typické nastavení. To si můžeme ukázat na kazuistikách a také pomocí drobné zážitkové práce v menších skupinách. Budeme hovořit o potřebách jednotlivých členů, o distribuci moci v rodině, o agresivních impulzech a samozřejmě, také o lásce. Workshop bude tedy mít jak teoretickou, tak zážitkovou a sebezkušenostní část.

MUDr. Barbora Andrejsová


Rehabilitační lékařka s dvouletou praxí na dětském oddělení, roční praxi v lesním klubu a ročním vedením vlastní dětské skupinky. Maminka 4 dětí. Absolventka dílčích psychosomatických seminářů u Dr. Chvály a Mgr. Trapkové, Mgr. Soni Procházkové. Ve své praxi využívá poznatky ze studia na 4leté TČM, fyzioterapii, rebozo, Feldenkraisovu metodu, jógu a v neposlední řadě při víkendových pobytech, či akcích pro rodiny postupy ceremonialistek z výcviku u Lili Khousnoutdinové.


Workshop č. 4 v pátek:

Moc kruhových setkávání 

pro chlapce a dívky


Čím se zabývat a jaká témata, v kterém věku jsou důležitá. Hormonální změny a s nimi spojené změny tělesné, nervového systému a s tím souvisejícího psychosociálního cítění. Inspirativní workshop pro pedagogy, průvodce a rodiče s interaktivním zavnímáním cykličnosti u dívek, tématu souhlasu, bezpečí, hranic a hlavně navnímání těla dříve než dojde k somatizaci. Předání informací, jak žít s hormony v harmonii, jak vnímat sebe a své okolí, zastavení se a prožití přechodových období s vážností, pochopením a přijetím.

 

Facebook: https://www.facebook.com/barca.andrejsova


MUDr. Ingrid Šilhánková


Jsem dětská lékařka s 30 ti letou zkušeností v soukromé ordinaci a na klinickém pracovišti. S chutí, zájmem a zvědavostí pracovat v souvislostech bio-psycho-sociálních vazeb stonání dětí. Přemýšlím v jakém prostředí a v jakých vztazích mí pacienti žijí.

K tomuto způsobu práce mi pomohla 10 let trvající příprava a studium k atestaci z psychosomatiky a 2 leté studium rodinné terapie. A jistě čerpám z mé rodiny, z mé zkušenosti být mámou již dospělých dětí, manželkou, dcerou, snachou, švagrovou, kamarádkou.


Přednáška v sobotu:

"MOC" dětského lékaře neboli jak vyrobit "NEMOC" či podpořit zdraví


Ráda bych, společně s Vámi zapřemýšlela, jak se vyvíjí nemocnost dětí, co ji ovlivňuje. Jakou roli má dětský lékař. V přednášce se věnuji rozdílné práci s dětmi v soukromé ordinaci a na klinickém pracovišti. Jak mohu využít, či zneužít nabídky moderní medicíny. Poukazuji na složité prosazování hledání souvislostí stonání u nemocných dětí na klinickém pracovišti.

Ptám se proč je tak složité až nereálné prosadit zvažování psychosomatické etiologie potíží v rámci diferenciální diagnostiky hned při vstupním vyšetření dítěte na klinickém pracovišti?

Hledám zvídavé kolegy.


Workshop č. 2 v pátek:

Povede spolu s MUDr. Veronikou Šípovou

Moc odolnosti

V našem workshopu bychom se společně s vámi chtěly tvořivě zamyslet, co to vlastně je mentální a fyzická odolnost, jak přispívá ke zdraví a ke vztahu k nemoci v rodinách.

Jaké faktory hrají vliv při jejím budování? Jak dítě různého věku umí zvládnout obavy, bolest, diskomfort? Kterak se tvoří choulostivé květinky a tvrďáci aneb jak se osobnost a zkušenosti rodičů promítají do přístupu k dětem? Jakých atributů si cení naše společnost a v čem naopak budování odolnosti dětí nenahrává? Čím můžeme odolnost dětí podpořit z pozice rodičů, učitelů, terapeutů…?


www.detskylekarvrane.cz


Mgr. Soňa Procházková, DiS.


Dětská, párová a rodinná psychoterapeutka, pracuji s psychosomatickým kontextem dítěte a rodiny, pěstounka, manželka a matka dvou dětí. Dle slov klientů, překladatelka mezi světem dětí a dospělých. 

Od malička jsem žila psychosomatiku, aniž bych si to uměla pojmenovat a věděla to. Když se mi vše začalo spojovat, dávat významy, byla jsem si již jistá, že se jí v životě chci zabývat. A tak i činím. Můj sen se stal skutečností. Jako malá jsem chtěla studovat anatomii, umět znakový jazyk a dělat psychologa. To vše se spojilo v jedno. Tedy ano, věřím na zázraky a věřím v lidi. 


Přednáška v pátek:

Mezioborová spolupráce v péči o dětského klienta


Představení možností mezioborové spolupráce. Jak kdysi bylo vysloveno péče o klienty v týmu bez kliniky.  

Východiska: Zkušenosti z několikaleté praxe v péči o děti v rodinné psychoterapii. Spolupráce s odborníky z oblasti tělesného a duševního vývoje dítěte. KPS - Kruh psychosomatického vzdělávání v Hradci Králové 


Workshop č. 3 v pátek:

Povede spolu s Mgr. et Mgr. Zdeňkou Trummovou

Mezioborová spolupráce funkčně a bezpečně

Během společného času se podíváme na možnosti a meze mezioborové spolupráce při péči o dětského klienta. Těšit se můžete na témata: společná péče o jednoho klienta více odborníky; předávací agenda a tvorba společného jazyka nad klientem.

Kazuistiku, ve které vystoupí i klientka - maminka malé Kačenky.

V praktické části workshopu si pomocí prožitkové metody zažijete vlastní profesní hranice, ev. jejich překročení. Součástí bude též závěrečná diskuze o možnostech funkční a mezioborové spolupráce."

 

www.sona-prochazkova.cz

Facebook: https://www.facebook.com/detiaemoce/

 Mgr. et Mgr. Zdeňka Trummová


Nutriční poradkyně, lektorka výživy rodiny a koučka zdravého životního stylu.

Duší jsem od útlého věku pedagog, na což mám i potřebný papír s kulatým razítkem :). I přesto, že nejsem od roku 2018 aktivní v pedagogickém sboru, vše dobré, co jsem se při studiích i výkonu

učitelského povolání naučila, si nesu stále sebou a používám, stejně tak jako zkušenosti z vedení skautského oddílu. V oboru výživy se na profesní úrovni pohybuji od roku 2016. V současné době se věnuji především propojování výživy a výchovy, prevenci dětské obezity, dětského nejedlictví a osvětě v tématu udržitelnosti zdravého životního stylu v kontextu rodiny.


Workshop č. 3 v pátek:

Povede spolu s Mgr. Soňou Procházkovou, DiS.

Mezioborová spolupráce funkčně a bezpečně


Během společného času se podíváme na možnosti a meze mezioborové spolupráce při péči o dětského klienta. Těšit se můžete na témata: společná péče o jednoho klienta více odborníky; předávací agenda a tvorba společného jazyka nad klientem.

Kazuistiku, ve které vystoupí i klientka - maminka malé Kačenky.

V praktické části workshopu si pomocí prožitkové metody zažijete vlastní profesní hranice, ev. jejich překročení. Součástí bude též závěrečná diskuze o možnostech funkční a mezioborové spolupráce."


www.jedlik-nejedlik.cz

Facebook: https://www.facebook.com/profile.php?id=100092040743458


MUDr. Denisa Creasy


Vedoucí lékařka dětských ambulancí nemocnice Hořovice. Vzdělávání v oboru dětské paliativní péče - kurzy - ELNEC, Bazální stimulace, Krizová intervence. 



Přednáška v sobotu:

Dětský pacient v péči týmu integrativní pediatrie



Autorka v prezentaci představí práci multidisciplinárního týmu integrativní pediatrie na dětském oddělení v Nemocnici Hořovice. Tým pracuje ve složení lékař, zdravotní sestra, psycholog, rehabilitační lékař, nutriční specialista, kaplan a sociální pracovník. V případě potřeby jsou do péče přizváni další odborníci. V prezentaci se zaměří jak na spektrum diagnóz, tak na trajektorie vstupu dětského pacienta do péče týmu. Budou popsány výhody diagnosticko-terapeutické hospitalizace a možnosti péče ambulantní od individuální terapie, práce s rodinou k možnostem farmakoterapie. Model péče o dětského pacienta v týmu integrativní pediatrie bude krátce představen i formou kazuistiky pacientky s poruchou příjmu potravy.



doc. MUDr. David Skorunka, Ph.D.


Psychiatr a psychoterapeut/rodinný terapeut. Vysokoškolský učitel na LFUK v Hradci Králové, externí lektor katedry psychologie na MU v Brně. Lektor témat v rámci psychosomatického studia pro mediky na ILF v Praze a také v rámci SPM ČLS J.E.P Praha ( Společnost psychosomatické medicíny). Klinickou praxi provozuje v psychiatrické ambulanci v Rychnově nad Kněžnou, Člen výboru SPM ČLS J.E.P. 


Přednáška v sobotu:

Vztahové vazby jako zdroje opory, rozvoje…a distresu


 Současná teorie vztahové vazby (attachment theory) patří k nejvýznamnějším psychologickým konceptům, jež nám pomáhá porozumět různým aspektům vývoje člověka od raného dětství po dospělost. Již dávno ale nejde o koncept spadající pouze do oblasti vývojové a sociální psychologie. Současná teorie vztahové vazby je konceptem integrativním, který propojuje poznatky z různých oblastí poznání. Koncept se v posledních letech také dostal do povědomí širší veřejnosti. Šíře záběru a popularizace konceptu mají ale svá úskalí. Těmi jsou například různá zjednodušení a nedorozumění. Co je tedy podstatou vztahové vazby? Co vše se odehrává v rámci vztahových vazeb v raných fázích vývoje? Co je pravdy na tom, že existují zdravé a nezdravé vzorce vztahové vazby? Jaký vliv mají vztahové vazby na zdraví, nemoc a stonání nejen dětí a dospívajících? Jak naše porozumění v této věci obohacují poznatky současných neurověd? V přednášce se budeme těmto otázkám věnovat a pokusíme se rozproudit diskusi, jak zmíněné poznatky aplikovat v praxi.

MDDr. Tereza Čelková


Dětská zubní lékařka s psychosomatickým přesahem, maminka 4 dětí.

Své dětské klienty vnímám celostně, jako celé bytosti v kontextu rodiny a jejího příběhu. Často se ke mně dostávají děti označené jako "nespolupracující" a společně hledáme a nacházíme cestu nejen ke zdraví zubů, ale i ke zdravému vztahu mezi zubním lékařem, dětským klientem a jeho rodiči, založenému na důvěře, pochopení a spolupráci.


Workshop č. 5 v sobotu:

Budování vztahu s dětským klientem a jeho rodiči – aneb kde je naše největší moc?


Workshop pro odborníky bude zaměřen na to, jak v prostředí (zubo)lékařské ordinace navázat a rozvíjet vztah s dětským klientem a jeho rodiči. Jak navodit důvěru a skrz ni provázet děti i rodiče k uvědomění jejich vlastní moci nad nemocí a jakou roli v tom mohou sehrát jednotliví členové týmu.


Mgr. Jaroslav Novotný


Muž, partner, manžel, otec 2 synů a 2 dcer; učitel, preventista a člen užšího vedení ZŠ Mozaika v Rychnově nad Kněžnou, průvodce dětí a dospívajících; lektor s výcvikem v systemických konstelacích a v práci s dospívajícími kluky a mladými muži, aktivní v několika mužských kruzích; v hudbě, filozofii, psychologii i v životě převážně samouk, ovšem se štěstím na dobré učitele a skvělé přátele…


Workshop č. 6 v sobotu:

Od bezmoci k moci cestou přes nemoci  

aneb Jak být blízko dětem 

mezi dělohou a světem


Workshop pro každého, kdo tráví čas s dětmi či dospívajícími a(nebo) pěstuje dítě (zdroj kreativity, spontánnosti a nadšení pro život) v sobě. Společné ohledávání možností a mezí moudrého (čili poučeného, zodpovědného i odvážného) provázení mladých od dětství k dospělosti. Sdílení zkušeností a tipů k péči o (duševní) zdraví v kolektivech dětí a dospívajících, potažmo mezi námi dospělými, kde je vždycky třeba začít. Kreativní přístupy v účinné primární prevenci, totiž v budování svépomocných skupin a týmů se zdravými vztahy. Sebepoznání, výzvy a teamwork, ale i legrace, uvolnění a relax v aktivitách na podporu příznivého klimatu, vzájemné důvěry, vřelých mezilidských vztahů a společného i osobního růstu. Workshop, na který se těšíte (i když se trochu bojíte)!

https://www.zsmozaika.cz/

Mgr. Lucie Braborcová (Antes)


Jsem arteterapeutka a psychoterapeutka. Řeč barev a symbolů mě baví od malička. Terapeutická výtvarná tvorba je každodenní součástí mého života. Při práci s dětmi a dospívajícími se zaměřuji zejména na věk 13 až 15 let. V soukromém ateliéru v Hradci Králové vedu například arte skupinu pro dívky v tomto věku.


Workshop č. 7 v sobotu:

Nerozumíme signálům těla? Můžeme rozumět řeči barev.


Při své práci vycházím z myšlenky, že vizuálně se vyjádřit umí úplně každý. Může se stát, že tělo vysílá různé signály, které neumíme číst. Propojíme arteterapii a psychosomatiku, svému tělo porozumíme skrze barvy, tvary a symboly. Vyzkoušíte si techniky, které mi pomáhají s dětmi pracovat tak, aby pochopily, že tělo a duše nejsou oddělené.



Lenka Králová


Lenka Králová (43) je povoláním softwarová vývojářka. V roce 2020 založila na YouTube pořad V Tranzu, kde formou zábavné talkshow s hosty představuje veřejnosti každodenní život trans lidí v ČR a inspiruje ty, kteří se k tranzici odhodlávají. Celková sledovanost pořadu už překročila tři miliony zhlédnutí a stala se tak nejvýznamnějším zdrojem informací o trans lidech v českém jazyce. Hlavním cílem V Tranzu je ukazovat, že trans lidé jsou především lidé jako všichni ostatní, žijí si svoje obyčejné životy a mají jen nějakou životní komplikaci navíc, kterou si sami nevybrali. Kromě svého pořadu se Lenka často vyjadřuje k trans tématům v médiích, organizuje besedy a schází se s politiky a političkami kvůli nerovným právům LGBT+ lidí. Lenka je členkou správní rady nadačního fondu Pride Business Forum, členkou vládního výboru pro práva LGBT+ lidí a také členkou spolku Trans*parent, který se aktivně stará o to, aby se trans lidem v naší zemi žilo lépe. Časopis Heroine jí udělil titul "Moje Heroine" roku 2023 a je také držitelkou mediální ceny beProud za rok 2022. Sama si uvědomovala, že vnímá svoji identitu jinak již od útlého dětství, naplno si to však připustila ve 37 letech a o rok později započala hormonální terapii. Svůj volný čas nejraději tráví se svým dvanáctiletým synem. Dále patří mezi její koníčky móda a klavírní improvizace, které občas uveřejňuje na sociálních sítích.


Workshop č. 8 v sobotu:

Tranzice jako cesta k sobě

V rámci workhopu paní Lenka Králové promluví o tématu tranzice v ČR a o svých zkušenostech, svých náhledech a své cestě. Lze u ní čerpat mnoho inspirace jak pro rodiče dětí tímto tématem procházejících, tak hlavně pro odborníky, jež se s mládeží a dětmi setkávají. Paní Lenka je pro aby s genderovou dysforii nepracovali sexuologové, ale o plnoleté transgender lidi pečovali psychoterapeuté, endokrinologové, a v případě operace chirurgové.