.

Lektoři

Mgr. Alena Vávrová

Psycholožka a psychoterapeutka pro děti, rodiče a celé rodiny, má soukromou praxi v Praze. Je zároveň ředitelkou a lektorkou Institutu dětského poradenství a terapie INDEPT, kde se zaměřuje na komplexní vzdělávání poradců pro rodiče a dětských psychoterapeutů. Je trenérem psychoterapeutů v ČR a v zahraničí. S Honzou jsou manželé a rodiči dvou synů.

přednáška v pátek:

Rodičovství jako cesta

aneb o vzájemné vztahové výživě

dětí a rodičů

Přednáší s manželem Janem Vávrou

Koncept Rodičovství jako cesta, který jsme vytvořili a napsali o něm čerstvě knihu, představuje pohled na rodičovství a vývoj dětí na šesti úrovních (důvěra, přijetí, otevřenost, podpora, respekt a uznání). Těmito principy rodič své děti vztahově vyživuje a umožňuje jim tak, aby v nich vzklíčily jejich vlastní vnitřní zdroje pro život a vztahy (sebedůvěra, sebepřijetí, autenticita a schopnost dialogu, podpora sebe a druhých, respekt k sobě a k druhým a zodpovědnost). Zároveň každé období a vztahová úroveň s dítětem také umožňuje rodiči, aby v dané oblasti mohl růst a vyvíjet i svůj vlastní potenciál tam, kde nedostal dostatek vztahové výživy od svých vlastních rodičů.

Workshop č. 2 v pátek:

Od studu k sebepřijetí

anebo o sebevýživě dětí

Na semináři se dotkneme prožitku studu u dětí, co obnáší, jak vzniká a jak děti ovlivňuje. A pak prozkoumáme a prožijeme to důležitější, jak jej proměňovat ve výživu, ze které pak mohou děti čerpat celý život. A samozřejmě to nebude jen o našich dětech "vnějších", ale i těch našich "vnitřních", protože i ty si zaslouží hodně péče a laskavosti. Seminář bude tedy prožitkový, sebezkušenostní, zároveň i trochu teoretický.


https://www.indept.cz/

RNDr. Petr Ryšávka, Ph.D.

Molekulární biolog, specialista na mikrobiom a tvůrce unikátních probiotik. 

citace ze záznamu Český rozhlas Radiožurnál: "Zažíváme období mikrobiomové genocidy, přerušuje se přenos z maminky na dítě. Mohou za to porody císařským řezem i nadužívání antibiotik, která vyvraždí všechny nepřátelské, ale i přátelské bakterie, varuje odborník na mikrobiální kultury. 70 procent naší imunity se skrývá ve střevech, poškození střevního mikrobiomu má vliv na imunitu a alergie. Nevhodně zvoleným probiotikem můžete potíže zhoršit, proto se jako první na světě zaměřujeme na vývoj individualizovaných probiotik."

https://www.facebook.com/rndrpetrrysavka/

Jako první na světě zavedl termín "Prebiotický index potravin". Ten určuje, jak která potravina podporuje, nebo zabíjí přátelské probiotické bakterie v našem střevě.


Přednáška v pátek:

Mikrobiom - mikrobiální ZOO, která řídí naše životy

Mikrobiom v souvislostech se zaměřením na děti.


Rozhovor s panem Ryšávkou například zde: 

https://www.youtube.com/watch?v=HQDO-OPUpLk&t=897s

další zde: 

https://www.youtube.com/watch?v=VFSXRmLbo7g



Mgr. Jaroslav Novotný

45 let

Muž, partner, manžel, otec 3 synů a 2 dcer; učitel, preventista a člen užšího vedení ZŠ Mozaika v Rychnově nad Kněžnou, průvodce dětí a dospívajících; lektor s výcvikem v systemických konstelacích a v práci s dospívajícími kluky a mladými muži, aktivní v několika mužských kruzích; v hudbě, filozofii, psychologii i v životě převážně samouk, ovšem se štěstím na dobré učitele a skvělé přátele…

Přednáška v sobotu:

Co dítě živí ve škole

Škola a vývojové potřeby dětí. Škola, která dětem dává smysl a chodí do ní rády. Co potřebují kluci a co dívky? Bezpečné, podporující a vyživující prostředí, budování dobrých vztahů a péči o ně. Třídní učitel(ka); třídní kolektiv jako svépomocná skupina. Nástroje na podporu vnitřní motivace k učení / podmínky jejího udržení. "Začit spolu" a "začít sám za sebe" – kooperace a individualizace. Péče o sebe, péče o tým, budování podpůrné, vyživující komunity; škola bez poražených.

Workshop č. 4 v sobotu:

V kruhu s puberťáky

/workshop s aktivitami na podporu zdravých vztahů a bezpečného prostředí v kolektivech dospívajících/

Jak komunikovat s dospívajícími a ladit se na jejich vývojové potřeby? Jak pečovat o příznivé klima a atmosféru podpory ,jak vést sdílení a zážitkové aktivity v komunitním kruhu? Jak otvírat (a nezavírat)? Jak "jít na hloubku" (a proč je to potřeba)? Jak pěstovat odvahu a otevřenost (i otevřenost k vlastním výzvám)? Jak držet strukturu a hlídat dynamiku? Specifika provázení kluků a dívek, praktické nástroje, tipy, zdroje, diskuze, reflexe.


https://www.zsmozaika.cz/

Mgr. Soňa Procházková, DiS.

dětská, párová a rodinná psychoterapeutka, pracuji s psychosomatickým kontextem dítěte a rodiny, pěstounka, manželka a matka

Od malička jsem žila psychosomatiku, aniž bych si to uměla pojmenovat a věděla to. Když se mi vše začalo spojovat, dávat významy, byly jsem si již jistá, že se tím v životě chci zabývat. A tak i činím. Můj sen se stal skutečností. Jako malá jsem chtěla studovat anatomii, umět znakový jazyk a dělat psychologa. To vše se spojilo v jedno. Tedy ano, věřím na zázraky a věřím v lidi. 

Přednáška v sobotu:

Jak dítě vyživuje vztah otce a matky

Koukneme se na vztah v rodičovském páru z pohledu psychosomatiky. Podíváme se, co jejich pevné pouto a vzájemná podpora dětem zajišťují. Podíváme se na možnosti, které má například rozvedený pár, jak tuto psychosomatikou základnu dítěti poskytnout, když spolu nejsou v jednom prostoru. Matka a otec jsou jeden celek a jedna bytost ve dvou. Jaký to má význam pro dítě a jaké to má poselství pro nás? 

Workshop č. 5 v sobotu: 

Role otce a matky v emoční a fyzické výživě dítěte

Workshop povedu se svým mužem Jiřím Procházkou. Dozvíte se, co je podstatou ženské a co mužské role při výchově dítěte. Zjistíte, co je to to co tato role nejvíce sytí, a proč si oba rodiče nemusí vůbec konkurovat. Uvidíte, v čem se naopak krásně doplňují. Ukážeme si také to, jakými nástroji může matka a otec dítě živit, co mají oba v rukávu, aniž by to často věděli a uměli využívat. Workshop se hodí také pro rodiče, kteří hledají soulad, spolupráci a docenění své role. Pro ty, kteří tápají ve své hodnotě a rádi by využívali více svůj potenciál. Samozřejmě vše v propojení s psychosomatikou:) 

www.sona-prochazkova.cz

facebook: https://www.facebook.com/detiaemoce/

MgA. Bc. et Bc. Jiří Procházka,

průvodce chlapců, mužů a párů

Jako muž jsem oporou své ženě a jako syn jsem pokorný k životu. Jako otec se učím a ochraňuji. Jako učitel provázím. Jako sportovec si užívám svých možností a jako partner jdu vedle partnerky roven, v rovnosti a narovnaný. Jako průvodce mužů a párů naslouchám. 


Workshop č. 5 v sobotu:

Role otce a matky v emoční a fyzické výživě dítěte

Workshop povedu se svou ženou Soňou Procházkovou. Dozvíte se co je podstatou ženské a co mužské role při výchově dítěte, co je to to co tato role nejvíce sytí, a proč si oba rodiče nemusí vůbec konkurovat. V čem se naopak krásně doplňují. Ukážeme si také to, jakými nástroji může matka a otec dítě živit, co mají oba v rukávu, aniž by to často věděli a uměli využívat. Workshop se hodí také pro rodiče, kteří hledají soulad, spolupráci a docenění své role. Kteří tápají ve své hodnotě a rádi by využívali více svůj potenciál. Samozřejmě vše propojeno s psychosomatikou:) 

Kontakt: https://www.facebook.com/groups/neslysicimuzi

jir.proch@gmail.com


 Mgr. et Mgr. Zdeňka Trummová

Nutriční poradkyně, lektorka výživy rodiny a koučka zdravého životního stylu.

Duší jsem od útlého věku pedagog, na což mám i potřebný papír s kulatým razítkem :). I přesto, že nejsem od roku 2018 aktivní v pedagogickém sboru, vše dobré, co jsem se při studiích i výkonu

učitelského povolání naučila, si nesu stále sebou a používám, stejně tak jako zkušenosti z vedení skautského oddílu. V oboru výživy se na profesní úrovni pohybuji od roku 2016. V současné době se věnuji především propojování výživy a výchovy, prevenci dětské obezity, dětského nejedlictví a osvětě v tématu udržitelnosti zdravého životního stylu v kontextu rodiny.

Přednáška v sobotu: 

Výživa a výchova v propojení

Mámo, táto, říkáš, že brokolice je zdravá a po mrkvi dobře uvidím… zkoušel jsem to, ale vidím stále stejně – dobře. Taky říkáte, že u jídla se nemluví, s jídlem se nehraje a že mám všechno dojídat… Takhle je to u nás, ale na návštěvě je to jinak. Jak to tedy je správně? Mámo, táto, naučili jste mě čistit si zuby, abych je měl zdravé, naučíte mě i jíst?


Workshop č. 1 v pátek: 

Jídlo jako dovednost

Utíká od jídla, nechce nic ochutnat, má velmi omezený jídelníček, jídlo je boj a trápení pro všechny strany? Problémy s jídlem nejsou ve většině případů o jídle jako takovém. Během společného času se v teorii i praxi podíváme na příčiny dětského nejedlictví a na způsoby jejich zvládání či zmírňování. Workshop je vhodný zejména pro rodiče a pedagogy MŠ.https://www.okolokuchyne.cz


Více se o Zdeňce dozvíte na stránkách www.okolokuchyne.cz nebo na fb profilu https://www.facebook.com/Okolokuchyne


Bc. Martina Šafaříková, DiS.

V organizaci Salinger, z.s. ve středisku Stopa čápa působí více než 5 let jako sociální pracovnice, zástupkyně vedoucí a soociální práci s dětmi se věnuje 10 let. Její současnou stěžejní prací je doprovázení pěstounských rodin. Absolvovala Komplexní vzdělávací program zaměřený na problematiku práce s dětmi vyrůstajícími v náhradní rodinné péči a následně prošla výcvikem zaměřeným na metodiku výuky terapeutického rodičovství.


Workshop č. 6 v sobotu:

Vztahová vazba 

aneb potrava pro dětskou duši


Workshop povedu s kolegyní Nikol Pečenkovou. Attachment, citové pouto, vztahová vazba nebo jednoduše vztah je jednou z primárních a zároveň velmi důležitých potřeb v životě každého z nás, a to už od raného dětství. Jak jedince ovlivňuje naplňování této potřeby? Záleží na kvalitě a stabilitě vztahové vazby? Jaký důsledek může mít pro dítě absence nebo nedostupnost vztahu? Jak s dětmi pracovat na obnovování vztahů a navazování vztahu v případě, že jejich potřeba nebyla naplňována? Na workshopu se zaměříme na zodpovězení těchto otázek a porozumění oblasti zdravého a narušeného attachmentu.

Více o Salinger a Stopě čápa: 

https://www.salinger.cz/stopa-capa


Mgr. Nikola Pečenková

V oblasti náhradní rodinné péče se pohybuje od roku 2018. Nejprve působila na pozici sociální pracovnice doprovázející pěstounské rodiny ve středisku Stopa čápa v organizaci Salinger, z.s., kde nyní pracuje jako vedoucí doprovodné služby a prochází výcvikem pro manažery v sociálních službách.


Workshop č. 6 v sobotu:

Vztahová vazba

aneb potrava pro dětskou duši


Workshop povedu s kolegyní Martinou Šafaříkovou. Attachment, citové pouto, vztahová vazba nebo jednoduše vztah je jednou z primárních a zároveň velmi důležitých potřeb v životě každého z nás, a to už od raného dětství. Jak jedince ovlivňuje naplňování této potřeby? Záleží na kvalitě a stabilitě vztahové vazby? Jaký důsledek může mít pro dítě absence nebo nedostupnost vztahu? Jak s dětmi pracovat na obnovování vztahů a navazování vztahu v případě, že jejich potřeba nebyla naplňována? Na workshopu se zaměříme na zodpovězení těchto otázek a porozumění oblasti zdravého a narušeného attachmentu.

Více o Salinger a Stopě čápa:

https://www.salinger.cz/stopa-capa